Beton Kiremit Nedir?

Onur Kiremit

Düşük maliyetli kiremit çatı istiyormusunuz?

Estetik görüntü, uzun ömürlü ve ekonomik çatı kiremitleri 19. Yüzyılın başlarında Almanya’nın Bavyera bölgesinde çimento, kum ve su karışımı ile ilk beton çatı kiremitini oluşturmak için kullanılmıştır. Bu ilk yapılan beton çatı kiremitleri ile inşa edilen birçok ev hala kullanılmakta ve dayanıklılığını ispatlamaktadır.  19. Yüzyılın başlarında kil kiremitisimüle etmek amacı ile boya pigmenti kullanılarak renkli beton çatı kiremitleri üretildi. İlk üretilen beton çatı kiremitleri manuel  ve yarı otomatik makinalar ile üretildiği halde bir yaşam döngüsü oluşturdu. Şu anda üretimini yaptığımız renkli beton çatı kiremitleri el değmeden tam otomatik makinalar ile yapılmaktadır ve hata oranı daha düşük olduğu için daha uzun ömür elde edilmektedir.Beton çatı kiremitlerinin avantajları nelerdir?

Beton çatı kiremitleri genellikle bir evin ömrünü uzatır. Beton çatı kiremitinde belli bir ömrü vardır. Fakat diğer çatı kaplama malzemelerinden farkı tamiratı kolay, aktarılabilir olması, sökülük başka projelere uygulanabilmesi gibi artıları vardır. Şiddetli dolu yağışlarına ve rüzgara karşı  1 adet kapatma alanı daha büyük olduğundan dolayı daha dayanıklıdır. A sınıfı yangına dayanıklı yanmaz malzemedir.  İstenilen renklerde üretilebilir bir malzemedir.


Beton çatı kiremit fiyatları ve ömür karşılaştırması!

Beton çatı kiremit fiyatları çatı kaplama malzemeleri arasında en ekonomik fiyatlı bir çatı kaplama malzemesidir.

Asfalt hammaddesinden yapılan membran ve shingle tarzı malzemeler hem kısa ömürlü hemde tamiratı zor olan malzemelerdir. Su izolasyonu dışında ısı ve darbelere karşı direnci düşüktür. Çabuk deforme olurlar.

Metal’den yapılan çatı kaplama malzemelerinde  hammadde maliyetleri yüksektir ve uzun ömürlü bir malzeme değildir. Tamiratı zor ve ısı izolasyonu yoktur.

Polimer kiremit hammadde maliyetleri yüksek olduğu için satış fiyatıda yüksektir. Ömür olarak güneşe karşı dirençi çok düşük ve yangında yanıcılığı yüksek bir malzemedir.

Kil kiremit ile beton kiremit aynı ömür ve özelliklere sahiptir. 1 m²’deki ağırlığı beton kiremitile aynı ağırlıktadır. Kil kiremit’te 1 m²’de 15 adet, beton kiremit ise 1 m²’de 10 adet kiremit kullanılmaktadır. Beton kiremit’in 1 adet kapatma alanı, kil kiremitten daha fazla olduğu için uygulaması daha hızlı ve kolaydır.  Beton kiremit’i kil kiremit’ten ayıran en büyük avantajı  tam otomatik tesiste az işçi ile üretildiğinden dolayı daha ekonomik fiyatlara mal olmaktadır. Bir diğer fark ise beton çatı kiremitleri istenilen renklerde üretimi yapılabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı beton kiremit kil kiremitten pazar payında bir adım öndedir.

Beton kiremit ağır mı?

Beton kiremit halk arasında daha ağır bir malzeme ön yargısı bulunmaktadır. Çatı ustaları ve satıcı bayiler ağırlık karşılaştırmalarını 1 adet kil kiremit ve 1 adet beton kiremit ile yapmaktadırlar. Fakat kil kiremit ile beton kiremit’in 1’er adet kapatma alanlarının aynı olmadıklarını unutmamaları gerekiyor. 1 adet beton kiremit 0,1 m² ~ 4,40 kg (44,00 kg) gelirken, 1 adet kil kiremit 0,066 m² ~ 3,10 kg (46,50 kg) yaklaşık ağırlık ölçülmektedir. Karşılaştırma yapılırken kapatma alanı ve ağırlık karşılaştırması yapılırsa aradaki fark daha anlaşılır olmaktadır.

ŞİMDİ BAŞLA